2014 & 2015 İKÜ MBT

2014 – 2015 eğitim yılının 1. Marmara Bölge Toplantısı 19 Ekim 2014 tarihinde okulumuzda gerçekleşmiştir. Bu Marmara Bölge Toplantısında 21 ayrı üniversitenin katılımı ile toplam 450 kişi yer almıştır. Toplantıda sayılı konuşmacı ve değerli eğitimciler katılmıştır. Toplantı süresince eğlenceli ve eğitici etkinlikler gerçekleşmiş, toplantı sonrasında da akşam eğlencesine gidilmiştir.

Toplantımız Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Sıdıka Semahat Demir’in açılış konuşmasıyla başlamıştır. Sayın Rektörümüz hayatından, yaptığı çalışmalardan ve IEEE’nin hayatında ki yerinden bahsetmiş ve bizleri toplantımıza katılarak gururlandırmıştır.

Rektörümüzün konuşmasından sonra etkinliğimiz Finansbank’ta Sızma Test Uzmanı Mert Sarıca sunumuyla devam etmiştir. Sayın Mert Sarıca Finansbank’ta edindiği bilgileri konuklarımızla paylaşmış ve siber saldırılar hakkında önemli bilgiler vermiştir. Edindiğimiz bu bilgiler ile günümüzde var olan internet üzeri saldırıların aslında nasıl gerçekleştiğini, bunlara karşı nasıl dikkatli olabileceğimizi ve bu eğitimleri nerelerden alabileceğimizi anlatmıştır.

Sayın Mert Sarıca’nın sunumundan sonra toplantımıza Hologram Bilişim’den Deniz Opal’in konuşması ile devam ettik. Sayın Opal Hologram Bilişim’in kurucusu olmasının yansıra aynı zamanda Hologram Bilişim’in Müdürü ve sahibi konumunda yer almaktadır. Sunumunda üzerinde çalıştıkları ve başarılı olan telefon oyunlarını, oyunların nasıl ortaya çıktığından bahsederken ayrıca konuklarımıza Windows Phone, Xbox One, IOS7 ve Java hakkında bilgiler vermiştir.

Toplantımızın bir bölümü Akıngüç Oditoryumu’nda devam ederken bir bölümü Önder Öztunalı Konferans Salonunda sürmüştür. Önder Öztunalı Konferans Salonu R8 eski Direktörü ve IEEE Fellow üyesi Kurt Richter’in workshop una ev sahipliği yapmıştır.  Sayın Kurt Richter’ın  Liderlik Yetenekleri Gelişimi workshopuna farklı üniversitelerden 36 ayrı konuk katılmıştır. Workshop sayesinde liderliğin tanımı, liderlik nasıl olmalı, kadın ve erkeklerdeki vücut dili farklılıkları, liderlik türleri ve liderin toplum ile bağları tartışılmıştır.

IKU IEEE olarak Sevgili Kurt Richter’i İstanbul’da ağırlayan ilk üniversite olmanın sevincini yaşadık. Region 8 yer alan bir okul olarak eski direktörlerden biri ile tanışmak bizi çok mutlu etti.

Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda bu workshop devam ederken, Akıngüç Oditoryumu’nda ise diğer üniversitelerde yer alan arkadaşlarımızın kol sunumlarını gerçekleşti. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Ceylan Özer ve Aslı Tanı arkadaşımız EMBS etkinliği tanıtımı için sunum yaptılar. Ardından IEEE Türkiye Başkanı Ayhan Epik arkadaşımız yeni katılan üyelere IEEE hakkında kısaca bilgiler verdi.

IEEE Türkiye Danışmanları ile yapılacak olan Paralel Oturumlar için konuklarımız kendi komitelerini ilgilendiren amfilere geçtiler. Bu oturumlarda:

  • Sedat Öztürk IEEE Türkiye Hackathon Danışmanı

  • Gökçe Şencan Women In Engineering Danışmanı

  • Yağmur Kütük EMBS Danışmanı

  • Osman Doğan Yirmibeşoğlu Robotics and Automation Society Danışmanı

  • Handan Acar Communications Society Danışmanı

  • Çetin Mert Yaver Power and Energy Society Danışmanı

  • Furkan Gültekin E# Koordinatörü

  • Ezgi Köse Sosyal Sorumluluk Projesi Koordinatörü

arkadaşlarımızın sunumları gerçekleşti.

Sunumların ardından okulumuzun öğrencilerinin kurduğu Büyük Aile grubunun konserini dinledik. Sunumlardan önce ve sonra etkinliğimize sponsor olan Redbull, Nescafe ve Tatlıses Çiğ Köfte’nin ikramları dağıtılmıştır.

Toplantımız, Akıngüç Oditoryumu’nda IEEE Türkiye’nin de sponsorları arasında bulunan ve İstanbul Kültür Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu’nun önderliğinde gerçekleşecek olan Büyük Sıçrama Etkinliklerinden bahsetmek üzere Türk Elektronik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Altay’ın konuşması ile devam etti. Sayın Müjdat Altay yıllar içinde gelişen elektronik teknolojimiz hakkında bilgiler verirken Büyük Sıçrama Belgeselinin bazı bölümlerini konuklarımıza sundu.

Ardından EMPA Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akman konuşmasını yaptı. Sayın Vural Akman Karel Şirketi’nin elektronik ilerlemeleri hakkında konuklarımıza bilgiler verdi. Elektriğin ve elektroniğin ülkemizde nasıl ilerlediği ve hangi yollardan geçtiğimizi bir kez daha hatırlattı.

Toplantının en son sunumu Microsoft Azure MVP Daron Yöndem tarafından yapıldı. Sayın Yöndem teknoloji ve internet konusundaki ileri bilgilerini bizimle paylaşırken, Microsoft şirketi ile ilgili görüşlerini bizlere aktardı.

Yoğun bir günün ardından konuklarımız ile okulumuzun yemekhanesinde akşam yemeği yedik ve sonrasında okulumuzun servisleri ile Taksim’e akşam eğlencesini geçireceğimiz yere ulaştık.

Marmara Bölge Toplantısı hem yeni üyelerimize IEEE’yi tanıtmak hem de konuklarımıza ve misafirlerimize okulumuzu tanıtmak adına gerçekten büyük ve köklü bir etkinliktir. Ekibimiz ile bu ve bunun gibi büyük işlerin üstesinden gelmek için koordineli bir şekilde çalışmaktayız. Artan sayımız ve aramıza katılan yeni arkadaşlarımız ile kulübümüzü her sene daha ileri taşımak hedefiyle ilerlemekteyiz. Bu toplantının hem bize hem konuklarımıza iş hayatında ve gelecek günlere bakışlarında yardımcı olacağı inancındayız.

Bize bu etkinliği hazırlamamızı sağlayan sponsorlarımız Redbull, Nescafe ve Tatlıses Çiğ Köfte’ye teşekkür eder, sizleri bir dahaki etkinliğimize bekleriz.

MBT Programı