Akıllı Telefonda İşletim Sistemi

Akıllı telefon, namı değer “smartphone” kullanmayan yoktur aramızda diye tahmin ediyorum.  Peki, bir telefonun akıllı olması için ne gerekir? Dokunmatik ekran mı? 20 mp kamera mı? Çift sim kart mı? Görüntülü görüşme özelliği mi? Tatbikîde “akıllı” bir işletim sistemine sahip olması gerekir. Şuan ki piyasaya baktığınız zaman akıllı telefon piyasasında işletim sistemi olarak IOS, ANDROİD ve Windows Phone başı çekmekte. Bazılarına bu isimler tanıdık gelebilir bazıları da belki de ilk defa duyuyor olabilir? Şöyle izah etmek gerekirse, Apple Iphone kullanıyorsan o IOS işletim sistemine sahiptir. Samsung, HTC, Sony, LG, General Mobile vs. kullanıyorsanız onlar Android işletim sistemine sahiptir. Nokia kullanıyorsan Nokia da Windows Phone kullanıyor.

Nokia önceden Symbian işletim sistemi kullanırdı bugün ise Windows Phone kullanıyor. Neden  Windows Phone kullanıyor?  Neden olacak Microsoft, 3 Eylül 2013 te Nokia’nın patentlerini 7,2 Milyar Dolar karşılığında satın aldı da o yüzden.  Microsoft da kendi işletim sistemini Nokia’ya entegre etti. Belki de Windows Phone açıklamama Lumia yardımcı olabilir. Windows Phone, Windows 8’in “Start” menüsünün telefona dönüşmüş şekli gibidir. Bir ekran var tüm uygulamaların orada ve Windows 8’in tasarımı formatında. Lumia akıllı telefonlar içinde en kolay olanı çünkü tek bir pencere var ve o penceredeki uygulamalardan diğer uygulamalara ulaşmanızda çok kolay. Windows Phone kendi Store uygulamasına sahiptir.

Bu uygulama mağazasında istediğiniz uygulamayı bulabilirsiniz. Açıkçası Lumia tasarım açısından Nokia’nın en güzel tasarımına sahip bence ama gel gelelim ki kullandığı işletim sistemi bence bu tasarımı hak etmiyor.

Şimdi geldik IOS’a yani Apple IPhone’a, Iphone 2007 yılından beri hayatımızda. Fiyatı da şuan en düşük alabileceğiniz Iphone4 modeli 950 liraya yakın, en son çıkan Iphone 5S ise 2,200 lira civarında. Iphone zengin malı kardeşim deme şimdi herkes alabiliyor artık taksitle falan. Ama gel gelelim harbiden akıllı telefon mu? Bence evet! (Nokia’nın Windows Phone’a göre.) IOS ne? IOS, Iphone’un işletim sistemidir. Bugün IOS7 kullanılmaktadır ve klasik Iphone tarzının dışına çıkılmıştır. Birçok yenilik getirilen Iphone 5S’te Home tuşuna parmak izi okuyucu eklenmiş ve kullanıcıları parola girme zahmetinden kurtarmış, Dünya’nın ilk 64 bit akıllı telefonudur. Multitasking penceresi yenilenmiştir, 3 parmakla birden uygulama kapatma özelliği gelmiştir. Arama ekranı (Spotlight kısmı) sol pencereden ana ekranlardan herhangi birinden aşağı çekince açılmaya başlamıştır. Ayrıca Bildirim Merkezi geliştirilmiş ve Control Center özelliği eklenmiştir. Ayrıca iOS 7′nin içerisinde el feneri uygulaması yüklü gelmektedir. Iphone’un bütün uygulamaları ekranda bulunmaktadır yani ayrı bir menü penceresine sahip değildir. IOS’ta uygulama sayısına bağlı olarak bir birkaç pencere daha var. IOS, App Store sahiptir ve istediğiniz uygulamaları bu uygulama marketinde bulabilir ve telefonunuza kolayca indirebilirsiniz. IOS için harbiden akıllı telefon işletim sistemidir diyebiliriz.

Son olarak Android işletim sistemini de tanıyalım. Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Linux; Microsoft ve Mac gibi bir işletim sistemidir. Ama Linux masaüstü, dizüstü ve notebook bilgisayar pazarında henüz geniş bir paya sahip değildir. Ama şuan için akıllı telefon teknolojisinde pazar lideri konumundadır. Yani akıllı telefonda patron Linux’tur. Android işletim sistemini 2007 kurulmuş ve Android 1.0 ile HTC Dream’in işletim sistemi olarak telefonlara ilk adımını attı. Android işletim sisteminin ilk kullanıcısı HTC’dir. HTC bugün Android ve Windows Phone işletim sistemlerini kullanan ve tercih edilen bir markadır. Android kullanan telefon markalarının en başında Samsung gelir. Samsung dokunmatik ekran teknolojisinin gelişimi ve geleceğini tam zamanında fark edip Android işletim sistemi kullanarak Akıllı Telefon pazarında zirvededir. Bugün Çin malı telefonlar bile Android yazılımın kullanmakta hatta ünlü markaların klonlarını yapmakta.  Android de IOS gibi sürümlere sahiptir. Son sürümü  Android 4.4 piyasadadır. Android uygulamalar için bir menüye sahip olduğundan ekran pencereleri kişiselleştirilebilen bir sisteme sahiptir ve “widget”(ıvır zıvır, zımbırtı) adı verilen araçların kullanımının kolay ve iş yarar olmasından dolayı tercih edilmektedir. Android Google Play isimli uygulama marketine sahiptir ve bugün Google Play 100.000 den fazla uygulamaya sahiptir. Android her geçen gün gelişmekte ve kullanıcısı artmaktadır. Bazılarına çok karışık ve zor gelmekte bazıları içinse eğlenceli ve kullanışlıdır.

IOS, Android ve Microsoft Windows gelişen Tablet teknolojisinde de işletim sistemlerini oluşturmakta ve şuan tablet’ te Android kullanıcısı olan Samsung ve kendi sistemi olan IOS’u kullanan Apple IPad sektörün öncüleri konumundadır.

Hangi telefon daha akıllıdır bilinmez ama bana göre bu piyasada iki işletim sistemi var Android ve IOS.

Bu benim ilk yazım okuduğunuz için teşekkür ederim, diğer yazımızda görüşmek üzere…

Emre İMREN

Kaynakça

http://tr.wikipedia.org/wiki/Android_(işletim_sistemi)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nokia

http://www.apple.com/tr/iphone/

http://tr.wikipedia.org/wiki/İPhone

http://tr.wikipedia.org/wiki/İOS

http://www.hepsiburada.com/liste/smartphone-ve-pda/department.aspx?categoryId=371946