Apple Ve Tecrübe Edilmesi Gereken Yenilikler

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus:

iPhone 6 ve 6 Plus ile yeni cihazlarımız arasında çok spesifik değişiklikler yok, zaten çok da büyük değişiklikler beklenmiyordu ( “S” modelleri ara modeller oluyor ve çok büyük değişiklikler olmuyor.).

Şekillerde hiçbir değişiklik yok.

Kamerada bir takım değişiklikler var ve büyük ölçüde kalitesi arttırılmış.

En büyük yenilik ise “3D Touch”, bu özellik sayesinde telefon ekranına bastırıp değişik işlemler gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin kamera uygulamasına bastırıp “take selfie” seçeneğini seçerek daha hızlı bir şekilde ön kamerayı kullanabiliyoruz.

 Apple Watch:

Çok önem vermediğim bir cihaz kendisi ve Türkiye’de çok talep gördüğünü düşünmüyorum. Fakat WatchOS 2 güncellemesi ile bir kaç değişiklik geldi.
Canlı olarak kalp ritmini görebileceğiz ve geriye dönük olarak ta kontrol edebileceğiz.

Hamile kadınlar için güzel bir yenilik var. Hem kendisinin hem de bebeğinin nabzını görebilecek ve bebeğin kalp atış sesini dinleyebilecekler.

 iPad Pro:

Tablet kavramı Apple sayesinde hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi oldu. Tabletler sayesinde ne koskocaman bilgisayarlar taşımak gerekiyor ne de telefonların ufak ekranlarına mahrum kalmak gerekiyor.

Geçen sene tanıtılan iPad Air 2’nin ekran boyutu 9.7 inç idi ve bence gayet yeterli bir büyüklük. Fakat daha büyük ekranlı bir iPad tanıtıldı bugün ve bence bunun en önemli sebebi, profesyonel işler için kullanılmasının daha rahat olması.

Çizim yapan kişiler, doktorlar ve doktor adayları ve bir çok meslek için büyük ekran çok önemli çünkü ekran ne kadar büyük olursa detay yaratma şansı o kadar artıyor.

Yeni iPad’imizin ekran boyutu 12.9 inç (neredeyse bilgisayar ekranları kadar) ve ağırlığı 700 gram civarı yani bir bilgisayar ile aynı boyutta ve çok daha hafif.

A9X işlemciye sahip ve işlemcisi önceki nesil tabletlere göre çok güçlü.

10 saatlik bir batarya ömrü var. Düşündüğümüz zaman bu batarya süresi muazzam bir değer. (Ortalama bilgisayarların bataryası en fazla 6-7 saat dayanabiliyor.) Ekran boyutu ve sistemin daha ağırlaşmasını da ele alırsak gayet güzel bir sayı.

 

iPad Pro için aksesuarlar :

 Apple Pencil: Çok güzel işler yaratabileceğimiz bir kalem fakat fiyatı 100 dolar olduğu için sadece resmini koyacağım.

 Smart Keyboard: iPad Pro’yu tam bir bilgisayara çevirmek için gereken son parça diyebiliriz. Normal bir klavye kadar kaliteli.

 Apple TV:

Beni lansman süresince en çok heyecanlandıran ve hüsrana uğratan yeni cihaz kendisi. Önceden de bulunan Apple TV (sadece bir kutu) ile aynı konsepte sahip cihazımız da güzel yenilikler bulunuyor. Apple TV’yi kullanmak için aldığımız “kutu”yu herhangi bir akıllı TV’ye bağlıyoruz ve Apple’ın kendi akıllı kumandası ile kontrol ediyoruz. Bu kumandayı siri ile kullanabiliyoruz ve bu sayede televizyon kullanımına yeni bir soluk geliyor.

Yazar Notları:

  1. Türkiye fiyatları kesinleşmediği için yazıda bulunmuyor.
  2. Son yazımdan bu yana tam 364 gün geçmiş. (Bkz: http://alennguler.blogspot.com.tr/2014/09/bigger-than-bigger.html)               İngilizce versiyon: (Bkz: http://alennguler.blogspot.com.tr/2014/09/bigger-than-bigger_10.html)
  3. Artık sadece Türkçe yazılar olacak.
  4. Önceki yazılarımdan birinde (hangisi hatırlamıyorum) “hergün 1 yeşil elma yersek ölümsüz oluyormuşuz.” demiştim, bu fiyatları görünce öyle bir ihtimal kalmadı benim adıma ama siz yeşil elma yemeye devam edin 😉

Alen GÜLER
Aktif Üye – Robotics And Automation Society

Kaynakçalar: