Çocukların Teknoloji Algısı

       Günümüz neslinin ismi Y kuşağı olarak geçmektedir, teknoloji ile adaptasyon sorunu yaşamayan ve kolay uyum sağlayan bir nesil olarak görünmektedir. Bir sonraki nesil olan Z nesli ise apayrı bir şeyle büyüyecek, robotlarla. Nasıl ki Y nesli teknolojiyle büyüdüyse, bugünün çocukları da insanların elektronik aygıtlara dokunduğu ve onlarla konuştuğu bir dünyada büyüyor. Bu aygıt ister annelerin iPad i olsun, ister çocuk dostu LeapPad tablet, çocuklar aygıtlarla etkileşim kurmanın yeni yöntemlerini öğreniyor. “Dokunmatik ekran sayesinde, istedikleri şeyler ile sezgisel bir etkileşim kurabiliyorlar.” Diyor LeapFrog’da çocuk gelişimi uzmanı olan Jody Sherman Levos. Dahası, bu etkileşim sadece dokunmayla da sınırlı değil. Yüz ve konuşma tanıma yazılımları çocukların aygıtlarla, aygıtların da çocuklarla konuşmasına izin veriyor.

*** Local Caption *** ALIZ-E project, Nao, human-robot interaction, Robot

       Çocuklar bu tarz bir sosyal ilişkiye alışık olduklarından, teknolojik algıları ve bunun amacı anne babalarınkilerden farklı oluyor. Aygıtlar sadece eğlence ya da araç değil, dost ya da öğretmen olabiliyor. Bostan’dan bir araştırma firması olan Latitude, çocuklara, robotların hayatlarında nasıl er alacaklarını sordu. Çocukların %64 ü sosyal ve insansı robotlar düşlediklerini söyledi. Bu robotları da yardımcı ya da hizmetçi değil de öğretmen, oyun arkadaşı ya da dost olarak görüyorlardı.

       Z neslinin üyeleri, evinde gelişmiş robotlar bulunan ilk kişiler olacak. Geçtiğimiz sonbaharda Hasbro, Furby’lerin yeni bir neslini çıkardı. Algılayıcıları sayesinde veri toplayan bu oyuncaklar, kişiliklerini kendilerine nasıl davranıldığına göre belirliyor. Bu yıl Romo, WowWee ve RoboMe gibi başka robotlar da piyasaya çıkacak. Beyin olarak akıllı telefon kullanan RoboMe, kamerayı ve yüz tanımayı kullanarak kişileri ayırt edebiliyor.

       Robotlarla yetiştirilmiş bir nesil, yeniliklerle dolu bir çağın kapılarını aralayabilir. Tıpkı laboratuvarların tekelinden çıkıp kodlamayla ilgilenen herkesin yaptığı bir şeye dönüşen yazılım geliştirme gibi, robot geliştirme de halın içine girecek.

Tagged with: