Dünyayı Değiştiren En Teknolojik Elma

Şimdiye kadar gerçekleşen ve en çok bilenen üç önemli “elma” olayı vardır. Bu olaylardan birincisi, ilk insanların yediği yasak ELMA’dır. Bir diğeri, Newton’un yer çekimini anlamasına vesile olan ELMA. Sonuncu ve önü alınamaz değişiklikler yaratan olay, Steve Jobs önderliğinde Apple (ELMA) firmasının kurulması. Yazımda sonuncu elma olayını ele alacağım.

Birçoğumuz akıllı telefon kullanıyoruz (hepimiz kullanıyoruz desek abartmış olmayız) ve bu telefonların ataları olan eski, şu andaki telefonlara kıyasla pek akıllı olmayan telefonları kullandık. Peki, bu kadar kısa bir sürede, dokunmatik ekranı olmayan, işlemcileri çok daha güçsüz, kameraları daha az yetenekli (40 megapiksel kameraya sahip telefon olduğunu düşününce eski telefonların kameralarının tost makinesinden farkı kalmıyor) ve daha birçok düşük özelliğe sahip telefonlardan, şu anda kullandığımız gigabayt seviyesinde işlemcilere (1 gigabayt bile yetersiz gelmeye başladı),  çok yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranlara, parmak izi okuyuculara ve mükemmel işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlar nasıl yayıldı?

Her şey 1976’da Steve Jobs ’un yaşadığı evin garajında başladı gibi bir cümle ile başlamayacağım tabi ki. Aslında her şey Apple firmasının iPhone telefonları tanıtması ile başladı. İlk tanıtılan iPhone’lara baktığımızda şu anda kullandığımız telefonlar yanında pek kullanışlı durmadığını söyleyebiliriz fakat ilk iPhone’un tanıtıldığı tarih yani 2007 yılına göre, o zamanın mevcut telefonları ile ilk iPhone arasında uçurumlar vardı ve bu yeni bir piyasa, yani akıllı telefon piyasasını yarattı.

Dev teknoloji firmaları (Samsung, Apple, LG, …) arasında bir rekabet başladı ve firmaların rekabeti en çok insanlığa yani bize yaradı. Bu rekabet sayesinde her firma, çıkardıkları telefonlarda yeni ve farklı özellikler tanıtmaya başladı. Örneğin NFC (Near Field Communication) teknolojisi, Samsung tanıttığı telefonlarında NFC teknolojisini kullandı ve ardından Apple “AirDrop” (kablosuz dosya paylaşımı) teknolojisini tanıttı. Bunun gibi çok fazla örnek sayesinde şu anda kullanılan teknolojiye ulaştık.

Akıllı telefon pazarında öncü olduğu için, Steve Jobs önderliğinde kurulan Apple’ın, dünyayı değiştiren son ELMA olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Not 1: Apple geçtiğimiz günlerde bir milyarıncı IOS cihazını sattığını açıkladı, dünyanın nüfusu ile kıyaslarsak ve daha birçok teknoloji firmasının olduğunu düşünürsek inanılmaz sayıda akıllı telefon kullanıldığını anlarız.

Not2: Unutmadan söyleyeyim, günde bir yeşil ELMA yerseniz ölümsüz oluyormuşsunuz.

 

          Alen GÜLER

Aktif Üye – Robotics And Automation Society

Kaynakça:
http://shiftdelete.net/apple-1-milyar-ios-cihaz-satti-57881
http://www.chip.com.tr/makale/yil-2015-nfc-nedir-yarar_52126.html