Evsiz Leo Eğitimi Seçti ve Uygulama Yazdı

New York sokaklarında evsiz yaşayan Leo Grand kısa bir eğitim ve istek sonucu kodlamayı öğrendi, ve ilk uygulamasını (Trees for Cars) yazdı!

Büyük metropolitan şehirlerde yaşarken, her gün sokaklarda evsizleri görürsünüz, köşede yatan sarhoş ya da otobüs geçitlerinde dilenen. Bu tabiki de New York için farklı değil. Patrick McConlogue da herbirimiz gibi bunu görebilen birisi. Ama Patrick’in aklında başka birşey daha var, hani bazen bir yere gittiğinizde karşınızdakinin yaptığı işi ya da bulunduğu durumu görür de yine de içinizde, bu kişi burada olmamalı dersiniz, işte Patrick böyle durumda olduğunu düşündüğü birisine hayatını tekrar kazanması için bir şans vermeyi karar verdi.

Her gün evinden işe yürürken yoldaki bir evsizi, ya da ona verdiği isimle “Ustabaşı Kodlayıcı” ya da “The Journeyman Hacker”ı, görüyordu.Bu evsizi yaşamaya iten bir isteği olduğunu farketti ve kafasında bir plan kurdu.

Plan basit: İlk olarak bu adamın yanına gidip ona bir yazılım mühendisi olduğunu ve şu anda teknolojinin ve teknolojik yeteneğin ne kadar değerli olduğunu anlatacaktı.
Sonra ise önüne iki seçenek sunacaktı:
1- Bir sonraki gün tekrar gelip kendisine 100$ vericekti.
2- Bir sonraki gün gelip kendisine üç JavaScript kitabı, ucuz bir laptop vericek, ve o günden itiberen işine bir saat erken gelip kendisine kodlama çalıştıracaktı.
Aynı eski bir söz gibi “Bir adama balık ver doysun, bir adama balık tutmayı öğret hayatı boyunca aç kalmasın.”

Bir sonraki gün Leo Grand’in yanına gittiğinde Leo parayı reddederek Patrick’in eğitim teklifini kabul etti. Aynı zamanda Leo ile konuşmaya başladığında Leo’nun aslında güncel olaylarla ilgili ve düşündüğü gibi, akıllı biri olduğunun farkına vardı.
Patrick ilk olarak söz verdiği JavaScript(Beginner-Intermediate-Advanced) ktapları, 3G bağlantısı olan ikinci el Samsung ChromeBook ve güneş enerjisiyle çalışan şarj aletini aldı, sonrasında iki ay boyunca Leoya kodlama öğretti.

Her gün ilk onbeş dakika önceden öğrendiklerini tekrarlayıp, sonrasında o gün için kararlaştırdıkları konuyu çalıştılar. Leo ise Patrick gittikten sonra çalışmaya devam eder, bir sonraki güne hazırlanırdı.
“Kodlamanın çölde yapılan sıvama işi falan olduğunu sanmıştım.” –Leo (Coding yerine coating(sıvama) anlamış.)
Leo’nun ilk uygulaması beş gün önce çıktı ve şu anda iOS ve Android için 1$’a yayında. Peki bu uygulama ne?

Bu uygulamanın ismi “Trees for Cars”. Bu uygulamanın amacı yollarda kullanılan araba sayısını azaltmak ve aynı zamanda çevreye verilen zararı azaltmak. Bunu ise çok değişik bir şekilde yapıcak.

Leo Manhattan’ın caddelerinin hepsini programına ekledi. Program şöyle çalışıyor: Siz sürücü olarak bir buluşma noktası belirliyorsunuz ve uygulama size yakın sürücüleri belirliyor. Eğer iki tarafta kabul ederse, uygulama sizin bağlantıya geçmenizi sağlayıp kullanılan araba sayısını yarıya indirmenizi sağlıyor. Aynı zamanda uygulama ne kadar CO2 tasarrufu yaptığını da gösteriyor. Uygulama aynı zamanda ne kadar CO2 tasarrufu yapıldığını da gösteriyor.

Tabi bunu İstanbul için düşünmek her ne kadar zor olsa da Leo’yu ve yaşadığı ortamı ele alıcak olursak, çok akıllıca ve çok iyi düşünülmüş bir uygulama. Kullanılan araba sayısı yarıya inecek olsa çevreye vericek olduğumuz zarar da yarıya iner.
Ama asıl önemli olan burada Leo’nun azimi ve gelecek isteği. Eğitimi seçmesiyle hayatını değiştirmenin ilk adımı attı ve kendisini daha da geliştirip ileriye gitmesinde hiçbir engel yok.

Leo’nun hikayesindeki gelişmeleri takip etmek için https://www.facebook.com/journeymanchallenge sayfasını beğenebilir, Google’ın Leo’yu da içine kattığı Journeyman eğitimlerini gözden geçirmek için http://journeymancourse.com/ sitesine gidebilirsiniz.

Türkçe çeviri tamamıyla bana aittir.
Kaynaklar:
1- https://medium.com/architecting-a-life/fee8f3ee97a0
2- https://medium.com/architecting-a-life/ae059ddffd2e
3- http://www.businessinsider.com/homeless-coder-2013-9
4- http://www.businessinsider.com/homeless-coders-trees-for-cars-app-2013-12

Tagged with: