Google Nexus 5

Öncelikle size (bunu bildiğinizden eminim) Android hakkında çok kısa bir bilgi vermek istiyorum. Android, Google firmasının akıllı telefonlar ve mobil cihazlar için yapmış olduğu açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

Gelelim Nexus’a. Nexus, Google firmasının kendisine ait olan mobil cihazlara verdiği isimdir. Google her Nexus telefonunu ortak bir teknoloji firması ile anlaşarak üretir. Bu zamana kadar Google beş adet Nexus telefonu piyasaya sürmüştür. İlk Nexus’u 5 Ocak 2010’da “Nexus One” ismiyle HTC ile anlaşarak, ikinci Nexus’u 16 Aralık 2010’da “Nexus S” ismiyle Samsung ile anlaşarak, üçüncü Nexus’u 17 Kasım 2011’de “Galaxy Nexus” ismiyle Samsung ile anlaşarak, dördüncü Nexus’u 29 Ekim 2012’de “Nexus 4” ismiyle LG ile anlaşarak ve son olarak beşinci Nexus’u 31 Ekim 2013’de “Nexus 5” ismiyle LG ile anlaşarak piyasaya sürmüştür.

Peki, ” neden Nexus telefon alayım?” sorusuna bir yanıt vermek istiyorum. Eğer, yazılım benim için önemlidir, her zaman en son çıkan Android yazılımını kullanmak istiyorum, güncelleme benim için önemlidir, güncelleme çıktığında ilk benim telefonum alsın, saf ve fabrika çıkışı “katıksız” bir işletim sistemi kullanmak istiyorum diyorsanız alacağınız telefon Nexus olmalıdır. Google Android işletim sistemini yaparken Nexus cihazlarını temel alır ve güncelleme yapar. Eğer bir Nexus’a sahipseniz en son işletim sismenini kullanabiliyorsunuz demektir (tabi ki Google destek verdiği sürece). Bu arada saf ve katıksız Andorid sözünü biraz açmak istiyorum. Diğer telefon üretici firmalar Android tabanlı bir telefon piyasaya sürerken Android’i özelleştirme yoluna giderler. Yani kendilerine ait bir arayüzü, menü yapısını ve kendi yazılımlarını Android’in içine entegre ederler. Dikkatli incelerseniz Nexus telefonları dışında diğer üretici firmaların telefonlarına ait işletim sistemlerinin görüntülerinin farklı olduğunu göreceksiniz. İşte bu duruma özelleştirilmiş Android diyoruz ve bazen bu özelleştirilmiş Android işletim sistemlerinde tutukluklar, klavyede şişme, menüde akıcılığın kaybolması, donma gibi istenmeyen olaylar oluşabiliyor. Bu yüzden saf ve katıksız Android kullanımı taraftarıyım. Bu söylediklerim diğer özelleştirilmiş Android işletim sistemlerinin kötü olduğu anlamına gelmez ve bazı özelleştirilmiş ara yüzlerin gerçekten kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Örnek vermek gerekirse HTC’nin Sense ara yüzü. Uzun lafın kısası Andorid işletim sisteminin esas halini görmek istiyorsanız bir Nexus cihazını incelemenizi tavsiye ediyorum.

Biz şimdi Google’ın son amiral gemisi olan Nexus 5 hakkında konuşacağız. Yukarıda da bahsettiğim gibi Nexus 5, LG tarafından üretilmiştir ve 31 Ekim 2013 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Şimdi Nexus 5’in teknik özelliklerine bir göz atalım. Nexus 5′in temel teknik özellikleri şu şekilde sıralanıyor; 4,95 inç Full HD IPS ekran (Gorilla Glass 3), 8 megapiksel arka kamera ve 2 megapiksel ön kamera, dört çekirdekli 2,3 GHz Snapdragon 800 işlemci, Adreno 330 grafik işlemci, 2300mah batarya, 2 GB bellek ve 16 GB ile 32 GB depolama seçenekleri. Görüldüğü üzere şuan diğer firmaların piyasadaki amiral gemileri ile baş edebilecek bir donanıma sahip. Snapdragon 800 işlemcisi, Adreno 330 grafik işlemci ile beraber full hd ekranlarda çok iyi işler çıkarıyor. Eğer ben oyun oynamayı çok severim ve telefonumda çok oyun oynarım diyorsanız Nexus 5 ihtiyacınızı çok rahat karşılayacaktır. Ben bir de LG’nin teknolojisi olan IPS ekrana değinmek istiyorum. IPS ekran benim şu ana kadar gördüğüm en gerçekçi renkleri çok yüksek parlaklıklarda sunan tek ekran teknolojisi olduğunu söyleyebilirim. Beyazlar tam beyaz, siyalar tam siyah ve tüm renkler çok tok ve doğal görünüyorlar. Bana Amoled mi yoksa IPS ekran mı deseler hiç tereddüt etmeden IPS derim(tabi bu benim şahsi düşüncem). Benim canımı sıkan nokta burada batarya arkadaşlar. Full hd ekrana sahip bir telefon ve dört çekirdekli 2,3 GHz işlemci göz önüne alındığında 2300mah batarya yeterli değil gibi görünüyor. Fakat Google yaptığı açıklamada, son çıkardıkları Android 4.4 KitKat güncellemesinin çok ciddi bir optimizasyon ile beraber geldiğini, Ram kullanımında ciddi iyileştirmede bulunduklarını ve bunların pil ömrünü uzatacağını dile getirdi. Henüz Nexus 5’in pil ömrünü test edebilmiş değilim ama 2300mah bataryanın ne kadar optimize edilirse edilsin yeterli olacağı düşüncesinde değilim.

Sonuç olarak, Nexus 5 gayet güzel ve son teknoloji bir telefon. Google’nin fiyatlandırması ise şu şekilde: 16GB 349$ ve 32GB 399$ şeklinde. Bu fiyata bu özellikte bir telefonu şu anda bulabilmek çok güç. Bu, Google’nin Android’i yayma ve herkesin kolayca Android işletim sistemini en üst seviyede kullanabilmesi için izlediği bir satış politikasıdır. Fakat ülkemizde bu fiyatlardan alabilmeyi düşünmek; büyük bir hayalperestlik midir yoksa piyasayı iyi okuyamamaktan mıdır bilmiyorum. Benim şahsi düşüncem 16GB’lık modeli 1300TL ve 32GB’lik modeli 1500TL civarı piyasaya çıkacaktır.

Son sözüm şudur ki: Andoid’i gerçek anlamıyla ve son sürümüyle kullanmak istiyorum, o zaman bir Nexus almalıyım. 😉

Ozan Gökler BADOĞLU

Tagged with: