Google Project Fi ile Kesintisiz İnternet

Nexus 6’nın Project Fi versiyonuna gelecek Android 5.1.1 Lollipop güncellemesiyle beraber Project Fi tekrar gündemde. Peki Project Fi nedir? Kullanıcılara neler sunacak?

Google Project Fi ile Kesintisiz İnternet

Eskiden sadece internet devi dediğimiz Google, artık teknoloji ve internet devi diye geçiyor.

Bir arama motoru olarak hayatımıza giren Google, bizden öğrendiği verileri çok güzel değerlendirdi ve onlara kattığı yeniliklerle son 20 yılışekillendiren şirketlerden biri oldu.

Google’ın en önemli özelliği ise sürekli yeni geliştirmelerle kendini yenilemesi ve kendini tekrarlayan bir şirket haline dönüşmemesi.

Google, dünyanın internet servis sağlayıcısı olacak!

Google’ın yaratıcı ve gelecek için önemli projelerinden bir tanesi Project Fi, yani Fi projesi.

Google’ın küresel olarak internet servis sağlayıcısı olma arzusunu ortaya koyan ve yaygın kullanıma geçmesine az bir süre kalan en iddialı projelerden bir tanesi. Tabii bu projeyi destekleyen bir diğer proje deGoogle Loon Project.

Project Fi Nedir? Kullanıcılara neler sunacak?

Google, Project Fi ile beraber şimdilik 120 ülkedeki pek çok operatörle anlaşarak sizlere global operatör desteği sunuyor.

Project Fi kullanıcıları, sadece bir operatörün müşterisi değil, Google’ın müşterisi olacak.

Bir operatör kullanmayacak mıyız?

Google, hazırladığı algoritmaya göre lokasyonlarda en hızlı olan internet şebekesini / baz istasyonunu kullanacak ve bu şebekeler hangi operatöre aitse ona ödeme yapacak. Tabii aynı zamanda Google Project Fi yapısını destekleyen WiFi noktalarına yakın olduğunuz zaman otomatik olarak algılanacak ve 3G / 4G yerine WiFi üzerinden konuşmaya ya da veri kullanımına devam edeceksiniz.

15-07/09/google-project-fi-wifi-lte.png

Yani siz Google’a aylık bir fatura ödeyeceksiniz. Tıpkı operatörlere aylık yaptığımız ödemeler gibi. O da anlaştığı operatörlerden alt yapı kiralayarak size hizmet sunacak.

Bu projenin avantajı, internetin ve iletişimin  iyi olduğu sistemin anında anahtarlanarak size sunuluyor olması.

15-07/09/telecom-project-fi-network2.jpg

ABD’deki algoritma basitçe anlatılmış. WiFi ağı ile beraber, T-Mobile ve Sprint operatörünün kaynağı Project Fi’da buluşuyor. Project Fi, bulunduğunuz X bölgesinde hangi kaynak ideal güçteyse, onu kullanıyor.

Hem WiFi hem de hücresel bazlı düşünün. Hücresel kısmında ülkemizde x şehrinde Turkcell iyi, y şehrinde Avea iyi, Z şehrinde de Vodafone iyi. İşte siz hangi şehirdeyseniz, en iyi hıza sahip operatörden servis alacaksınız.

Bu geçişler otomatik olarak, Google’ın hazırladığı sistem tarafından kullanıcılara hissettirilmeden gerçekleşecek.

WiFi ile telefonla konuşmak artık çok kolay! Bilgisayar ve tabletlerden de konuşun!

Evet Skype var. Eskiden MSN Messenger vardı. Yani sesle görüşme bilgisayarlarda yıllardır vardı. Ama şimdi Project Fi ile beraber gerçek telefonla konuşma deneyimini bilgisayar ve tabletlerden de sağlayabiliyorsunuz.

Dediğimiz gibi artık SIM karta ve operatöre gerek yok. Wireless üzerinden de iletişim kurabilen Project Fi, bilgisayar ve tabletleri de telefonlaştırabiliyor.

15-07/09/google-project-fi-wifi.png

Google Project Fi fiyatları nasıl?

Google Project Fi şimdilik ABD’de kullanılıyor. Nexus 6’nın Project Fisürümünün henüz hala deneysel diyebileceğimiz seviyede kullanıldığı ama pek çok kullanıcı tarafından benimsendiği ve düzgün çalıştığı görülüyor.

ABD’de Project Fi Basic aylık ücreti 20 Dolar. Yani bu hizmete katılım ücreti her ay 20 Dolar. Daha sonra alacağınız aylık 3 GB’lık internet paketi için ödeyeceğiniz ücret ise 30 Dolar. Yani 3 GB internetli Google Project Fi maaliyeti, Amerika için 50 Dolar.

50 Dolar içerisinde neler var?

Kendi ülkenizde sınırsız konuşma ve hala inatla SMS kullananlar için mesajlaşma desteği sunuluyor. 3 GB internet hakkınızı da söylemiştik.

Google’ın sunduğu bir diğer güzel hizmet ise, kullanmadığınız veriyi bir sonraki aya aktarması. Diyelim 3 GB hakkınızın 1 GB’ını kullanmadınız. Önümüzdeki ay veri kullanım hakkınız otomatik olarak 4 GB’a çıkıyor.

Kotanızı doldurursanız da ABD’de internet hızınız 256 kbps sınırlamasına tabi tutuluyor.

Uluslararası görüşmelerde Google’a göre uygun fiyatlı ek ödemeler yapılacak. Yani ödediğimi 50 dolara dahil değil. Ama abone olduğunuz için indirimli konuşma fırsatını yakalıyorsunuz.

Türkiye’de olsa kullanır mısınız?

Şimdilik bu sisteme ABD’de kayıt olanlar Türkiye’ye geldiklerinde kullanım sağlayabiliyorlar fakat Türkiye’de ikamet edenlerin Google Project Fikullanma imkanları henüz yok.

Google’ın tam anlamıyla Türkiye’de servislerini sunmadığını biliyoruz. Project Fi henüz daha proje aşamasında bir sistem. Ne zaman tam olarak hayata geçer, geçtikten sonra da Türkiye’ye gelir merak konusu.

Kaynakça: http://shiftdelete.net/google-project-fi-nedir-kullanicilara-neler-sunacak-62137

Emre İMREN
Basın Yayın ve Medya Komitesi Başkanı