Hybrid ve Elektrikli Otomobil Teknolojisi

Hybrid ve Elektrikli Otomobil Teknolojisi


İlk arabadan bugüne motorlu araçlar hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir. Otomobiller yakıt olarak benzin, dizel ve gaz kullanmaktadır. Bugün Türkiye dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeler arasında üst sıralardaki yerini korumaktadır. Araştırmalara göre dünyada 3,3 trilyon varil petrol rezervinin ve petrol kaynaklarının 111 yıllık kullanımının kaldığı söyleniyor. Gelişmiş ülkeler bu sorun karşısında Hybrid ve Elektrikli otomobil teknolojisini geliştirmiş ve dünyanın birçok yerindeki mühendisler tarafından da geliştirilmeye devam ediliyor.

Peki, nedir bu Hybrid teknolojisi?

Ekonomik ve de çevreci olan Hybrid teknolojisi, otomobillerde benzinli motorun devrinin düştüğü zaman devreye giren elektrik motoru sistemidir. Elektrik motoru, trafikte fazla yakıtı ve egzoz gazını ortadan kaldırma görevini görmektedir. Hybrid motorların mantığı hem az yakıt harcayan hem de çevreci olan elektrik ve benzin motorunun bir arada olduğu sistemdir.

Hybrid motorlu araçların çalışma prensibi aracın kalkışında ve yüksek hızında yani 0-12km/s ve 80 km/s üstü hızlarda benzinli motoru kullanmak, 12 ile 80 km/s ‘lik dilimde ise elektrikli motoru kullanarak fazla yakıt tüketimini azaltmaktır.

Hybrid araçların şarj edilmesi gibi bir gereksinim yoktur. Çünkü elektrik motoru için gerekli olan enerji benzinli motoru tarafından araç çalıştırıldığı zaman ve frenlemeler de akü şarj edilerek sağlanır.

Hybrid araçlar yaklaşık 10 yıl içerisinde, benzinli arabaların yerini alacağı düşünülmektedir. Özellikle trafiğin yoğun ve sıkışık olduğu İstanbul gibi şehirlerde gelecekte önemli bir yere sahip olacaktır.

Hangi araçlar Hybrid teknolojisine sahip?

“Toyota’nın Prius modeli, Honda’nın Civic modeli, Honda’nın Insight modeli, Lexus’un RX 400h modeli, Audi’nin A6L e-tron, Hyundai’nin Sonata Hybrid modelleri gibi modeller örnek olarak verilebilir. Firmalar yakın zamanda bu segmenttede rekabet olacağı için yeni modeller beklenmektedir.”

Elektrikli otomobilden de bahsetmek gerekirse şuan için ülkemizde ve birçok ülkede alt yapı yetersizliğinden dolayı kullanım oranı düşük ama ümit verici. En büyük dezavantajları yetersiz menzil ve yolda kalma endişesi. Menzilden kastımız bataryadır. Aracın menzilini bataryanın kapasitesi belirler. Bataryanın, menzilin yanı sıra aracın diğer elektriksel tüketimlerine de cevap vermesi gerekmektedir. Bu yüzden batarya teknolojisi de gelişme göstermektedir. Lityum İyon, Nikel Metal Hidrür, Kurşun Asit gibi bataryalar geliştirilmiş ve elektrikli araçlara hayat vermektedirler.

Türkiye’de şuan toplam çalışan 48 tane şarj istasyonu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra toplamda 91 tanede aktif şarj ünitesi vardır. Ayrıca İzmir Büyük Şehir Belediyesi İzmir’de bulunan 10 elektrikli otomobil için şehirdeki 3 otoparka ücretsiz şarj ünitesi kurdu. Ankara’da da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2011 yılında şarj istasyonu kurulmuştu.

Bugün kullanılan teknoloji ve bugünkü çevre bilinciyle ileride, daha çevreci olan hybrid ve elektrikli otomobilleri kullanmamız mümkündür.

“Teknoloji gelişiyor, onu yakala!”

Emre İMREN

Kaynakça:
http://www.inciaku.com/bilgi-merkezi/elektrikli-araclar
http://ekonomi.bugun.com.tr/dunyada-ne-kadar-petrol-kaldi-haberi/121460
http://www.bilgiustam.com/hybrid-hibrit-motor-nedir/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrikli_otomobil
http://www.sondakika.com/haber/haber-izmir-de-elektrikli-araclar-icin-sarj-istasyonu-5347853/
http://esarj.com/basinda-esarj/cevre-dostu-ankara-elektrik-motorlu-araclar-ilk-sarj-istasyonuna-kavustu/
http://hybrid.nedir.com/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Hibrid_(otomobil)
http://www.opel.com.tr/opel-serisi/categories/electrical-cars.html
Tagged with: