IKU Drone Racing

Geleceğin sporu olarak lanse edilen drone yarışları yeni yeni gerçekleşmeye başladığı bu dönemde biz IEEE İKÜ Öğrenci Kulübü RAS komitesi olarak  İstanbul Kültür Üniversitesinin ilk Robot ve Drone Yarışmasını gerçekleştireceğiz.

Yarışma; 5 ayrı etaptan oluşmaktadır. Toplamda 5 kez Start / Finish görülecek olup etapların sonunda en başarılı 3 yarışmacı ödüllendirilecektir.

Yarışmaya girecek hava araçlarının kol ve motor sayısına bakılmayacak; ancak 400mm çapının üzerinde olan cihazlar yarışmaya dâhil edilmeyecektir.

 1. Etap (Zamana karşı): Bu etapta; her yarışmacının hava aracı yalnızca 1 kere parkura çıkacak ve 2 tur sonunda parkuru en hızlı bitirmeye çalışacaktır.

2. Etap (Eleme Turu):  Bu etapta tüm yarışmacılar zamana karşı etabında aldıkları puana göre 4’erli gruplara yerleştirilecektir. Aynı anda fakat arka arkaya pozisyon alarak yarışa başlayacaklardır. 5 turun sonunda parkuru sırasıyla en hızlı bitiren yarışmacı, bir önceki turdaki gruplandırma gibi çeyrek final etabı gruplarında yer almaya hak kazanacaktır.

Gruplandırma: Zamana karşı etabında en iyi dereceleri alan yarışmacılar sırasıyla gruplarında seri başı olacaklardır. Gruplardaki diğer yarışmacılar ise zamana karşı etabındaki sürelerine göre sondan başlayarak yerleştirilecektir

Örnek:     Yarışmaya katılan 40 kişi olduğunu düşünürsek;

A GRUBU

B GRUBU

Zamana Karşı Etabı 1. En iyi derece yapan Zamana Karşı Etabı 2. En iyi derece yapan
Zamana Karşı Etabı 38. En iyi derece yapan Zamana Karşı Etabı 35. En iyi derece yapan
Zamana Karşı Etabı 39. En iyi derece yapan Zamana Karşı Etabı 36. En iyi derece yapan
Zamana Karşı Etabı 40. En iyi derece yapan Zamana Karşı Etabı 37. En iyi derece yapan

3.Etap (Çeyrek Final): Bu etapta, bir önceki etapta yarışan ve grupta 1. ve 2. olma başarısını yakalayanlar yarışma şansını yakalayacaklardır. Yalnızca A grubunun 1. yarışmacısı doğrudan finalist olma şansını elde edecektir. Diğer gruplarda yarışmayı grup içerisinde 1. ve 2. Olarak tamamlayan yarışmacılar ise bir sonraki etap olan yarı final etabına çıkmaya hak kazanacaktır. Her grubun yarışmacıları parkurda 5 tur üzerinden yarışacaklardır.

4.etap (Yarı Final): Bu etapta finale direk çıkan yarışmacı dışında kalanlar, tekrardan gruplandırma yapılarak 3’er kişilik gruplar halinde yarışacaklardır. Bu etabın yalnızca grup 1.leri finale çıkmaya ve doğrudan finalist olan yarışmacıyla yarışmaya hak kazanacaklardır.

5.Etap (Final): Final etabında çeyrek finalin A grubundan doğrudan gelen yarışmacı ve yarı final etabındaki grup 1.leri yarışacaklardır. Toplamda 4 kişi olacak finalistler, doğrudan finalist olan yarışmacının arkasında aynı sırada ve aynı anda yarışmaya başlayacaklar. 10 turun sonunda bitiş çizgisini ilk geçen 3 kişi sırayla 1.lik, 2.lik ve 3.lük ödüllerini almaya hak kazanacaktır.

Ödüller:

1. Yarışmacı:   2000 TL + İngilizce eğitim
2. Yarışmacı:   1000 TL
3. Yarışmacı:     500 TL

ÖZEL NOT:  IEEE IKU Öğrenci Kulübü tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında yarışmacılar ve seyircilerden; köy okullarında imkânı olmayan öğrencilere verilmek üzere;  kullanmadığınız  “kırtasiye (kitap, defter, kalem vb.), giyecek (kazak, atkı, bere, eldiven, ayakkabı, top vb.) eşyaları getirerek yardımda bulunmanızı rica ediyoruz.

IEEE IKU Öğrenci Kulübü Yönetim Kurulu