Whatsapp Reklam Yayınına Başlıyor!

Rekor bir fiyata Facebook’a satılan WhatsApp yeni reklam modeli kapsamında şirketlerin milyonlarca kullanıcıya reklam mesajı göndermesine izin verecek.

Popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. 2012 yılında 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp’ı bünyesine katan Facebook, bu platformu şirketlere açabileceğini duyurdu. Halen test aşamasında olan program kapsamında şirketler reklamlarını milyonlarca WhatsApp kullanıcısına mesaj yoluyla (B2B) gönderebilecek.

ABD’nin Boston kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Facebook CEO’su David Wehner, “B2B uygulamasının bizim için iyi bir iş modeli olduğuna inanıyoruz” ifadeleriyle bu özelliğin kısa bir süre içinde kullanıma girebileceğinin sinyalini verdi.

Facebook’a yakın kaynaklardan gelen ilk bilgilere göre, sosyal medya devi henüz kullanıma girmeyen özellik için şimdiden dev şirketlerle pazarlık masasına oturmuş durumda. İlk etapta ABD’deki kullanıcıları kapsayacak bu özellik kısa süre içinde onlarca ülkede de aktif hale gelecek.
ABD, Hindistan ve Avrupa’da kimi WhatsApp kullanıcılarının mesaj kutularına ilk Spam reklam mesajları düşmeye başladı. Gönderilen mesajlar, SMS spam mesajlarının ilk dönemlerindeki mesajlara benzetilirken, bunların arasında, yatırım reklamları olduğu da dikkat çekti.

Hindistan’da da toplu spam mesajların 0.3 dolar (80 kuruş) gibi bir fiyatla satılmaya başlandığı, parasını ödeyen herkesin, WhatsApp üzerinden spam gönderme hizmeti veren servisleri kullanabildiği ortaya çıktı. Bu organizasyonlar, abonelik için ciddi kayıt formaları gerektirmeyen VoIP telefon servislerini kullanarak kendilerine telefon numaraları yaratıyor ve bu telefon numaraları üzerinden WhatsApp hesapları açıp, SMS ile Spam göndermek yerine artık WhatsApp üzerinden Spam gönderebiliyorlar.

Yeterli önlemler alınmazsa, bu furyanın Türkiye’de de ortaya çıkmasının an meselesi olduğunu tahmin edebilirsiniz. Hepimize şimdiden geçmiş olsun.

Bora Sefer
İstanbul Kültür Üniversitesi
IEEE Student Branch Mentor
Kaynakça: