WhatsApp Web Çıktı !

Selamlar arkadaşlar, bu yazımda biz bilgisayara dalıp gidenler için sonunda oh be dedirtecek bir uygulama olan Whatsapp Web’i anlatacağız.

Sonunda Whatsapp bizi düşünmüş olacak ki web üzerinden daha hızlı ve etkin bir şekilde Whatsapp kullanımını bu adım ile başlatmış oldu. Fazla sözü uzatmadan web üzerinden nasıl kullanmaya başlarız hemen bakalım…

Öncelikli olarak yapmamız gereken şey Google Play Store üzerinden Whatsapp’ı son sürüme güncellemek.

whatsapp web on playstore

Whatsappı güncelledikten sonra http://web.whatsapp.com/ adresine (Google Chrome

tarayıcı ise ) ulaşıp karşımıza çıkan QR kodu okutmamız gerekiyor.

how whatsapp reads to qr codes?

QR kodu okutmak için ise Whatsapp’ı açıp üç nokta üst üste simgesine tıklayıp Whatsapp web’e tıklamamız yeterli. Bu işlemi yapınca web.whatsapp.com üzerindeki QR kodu otomatik olarak okumak için kamera açılıyor. QR kodu okuttuğunuz zaman ise karşınıza otomatik olarak o anki konuşma listeniz ve konuşmalarınız çıkıyor.

Kişisel izlenimlerim:

Şimdilik sadece chrome tarayıcı üzerinden kullanılabilen uygulama, telefonunuzun şarjı bittiği zaman web üzerinden uyarı veriyor! Ayrıca ufak bir bug kalmış gibi, Whatsapp web kullandığınız sürece whatsapp programını telefondan kullanmıyormuş gibi “last seen” zamanınız en son telefondan girilmiş saati göstermektedir.

İşin güvenlik kısmına gelecek olursak önümüzdeki günlerde iCloud skandallarından birisi yaşanacaktır. Benim tahminimce bir bu web uygulaması ile Whatsapp hacklendi haberleri yayınlanacak gibi duruyor. Whatsapp bu adımı ile her ne kadar normal kullanıcıların rahatlığını düşünüp web üzerine servislerini taşımış olsa da kendini aynı zamanda bir o kadar da riske atmış oldu. Umarım bir sorun çıkmadan sağlıklı bir şekilde herkes bu uygulamayı kullanır.

Güvenli günler dilerim.

Mert KAPLAN

Aktif Üye-Computer Society

 

Tagged with: