Yeni nesil konsol savaşları

   Konsol diyince aklınıza ilk gelen isim Playstation olsa gerek. Bilindiğiniz üzere konsollar TV’de video oyunu oynamanıza yarayan elektronik cihazlardır. Ben size konsolları en baştan anlatmayacağım arkadaşlar. Yeni çıkan iki konsolu elimden geldiğince açık ve anlaşılır bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım. Şimdi bizleri ne bekliyor. Artan işlem güçleri ile birlikte eskisine nazaran daha iyi grafik, fizik efektleri ve yapay zeka ile donatılmış oyun konsolları.  Şimdi iki adet yeni jenerasyon olan (NextGen) oyun konsoluna bir göz atmaya başlayalım. Bunlardan biri Playstation 4 ve diğeri ise Xbox One.

Şimdi işe ilk önce konsolları tanımakla başlayalım. Ben daha çok teknik özelliklerine değineceğim arkadaşlar.
İlk anlatacağım konsol Playstation 4. Playstation 4, Playstation 3’den ders almış olacak ki, o programlaması güç olan Cell mimarisini bırakıp, Xbox360’daki gibi bir pc benzeri bileşenler ile donatılmış. Böylece oyun programcıları oyunlarını çok daha kolay optimize edip programlayabilecekler. Şimdi Playstation 4’ün teknik özelliklerine bir göz atalım.

Playstation 4, CPU olarak 8 çekirdekli 1.6GHZ AMD’nin Jaguar modelini kullanıyor. GPU olarak ise gene AMD’nin Radeon GCN modelini kullanmakta ve 1.84 Tera Flops processing gücünde. RAM olarak 8GB 5500mhz GDDR5 Ram ve bu Ram 176 GB/s hızında çalışıyor. Bu saydığım özellikler Playstation 4’ün kas gücünü yansıtıyor arkadaşlar.

Gelelim XboxONE’a. XboxOne da aynen Playstation 4 gibi bir mimariye sahip ve aynı işlemcileri kullanıyor. Tek farkları saat hızları ve bazı ufak farklılıklar olduğunu söyleyebilirm. Aslında ufak ama ileride gözle görülür bir fark yaratacak. Şimdi ise XboxOne’nın teknik özelliklerine bakalım.

XboxOne, CPU olarak 8 çekirdekli 1.6GHZ AMD’nin Jaguar modelini kullanıyor. GPU olarak ise AMD’nin bir modelini kullanıyor (modelin isminmi tam olarak bilmiyorum) ve 1.23 Tera Flops processing gücünde. RAM olarak 8GB 2133mhz GDDR3 Ram ve bu Ram 68.3 GB/s hızında çalışıyor. Bu saydığım özellikler de XboxOne’ın kas gücünü yansıtıyor arkadaşlar.

İsterseniz iki cihazı bir teknik özellik tablosunda beraber inceleyelim ve karşılaştıralım:

Görüldüğü üzere iki cihazda birbirine hemen hemen yakınlar. Fakat dikkat edecek olursanız Playstation 4’ün XboxOne’dan biraz daha hızlı olduğunu göreceksiniz. Bunu bellek saat hızları, GPU Cores ve özellikle Tera Flops processing gücüne bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Tera Flops processing gücün grafik ve doku işlemede, saniye başına ekrana gelecek olan kare sayısına yani FPS’ye (frame per second) büyük etki ediyor. Bu da oyunun akıcılığına doğrudan etkileyen bir unsurdur. Şimdiden bazı oyunlarda Playstation 4 1080p açılabilirken, aynı oyun XboxOne’da 720p olarak açılıyor. Eee ben ne anladım o zaman yeni nesil Xbox’dan dediğinizi duyar gibiyim. Açıkçası bende anlam veremedim Xbox neden böyle bir donanım kullanmış. Konsolların ömürlerine bakacak olursak Xbox 360 dokuz yıldır, Playstation 3 8 yıldır piyasada. Xbox One şimdiden 720p engeline takılabiliyorsa ileride işi zor gibi duruyor.

Ben kendim şu an Xbox 360 kullanıyorum. Neden derseniz, Playstation 3 ile Xbox 360’da aynı oyunu açıp karşılaştırın derim. Ama Playstation 3 sırf EX oyunlar (PS3’e özel) için alınabilecek bir konsol. Fakat yeni bir konsol alacak olursam eğer bu sefer tercihim Playstation’dan yana olur. Nedenini az çok anladığınızı düşünüyorum. 🙂 Bunu rahatlıkla bir video oyunu delisi olarak söylüyorum ki Playstation 4 gözle görülür bir şekilde XboxOne’ı geride bırakacak arkadaşlar.  Şimdilik hoşçakalın. 🙂

Ozan Gökler BADOĞLU